گزارشهای تصویری

گالری عکسهای دهمین جشنواره علمی اجرایی بهداشت محیط گالری عکسهای سومین همایش بین المللی بهداشت محیط گزارش تصویری: جلسه داوری دهمین جشنواره علمی بهداشت محیط جلسه بررسی مشکلات و چالشهای رشته بهداشت محیط برگزار شد گزارش تصویری: مراسم بزرگداشت دکتر مصداقی نیا گزارش تصویری: برگزاری کمپین روز جهانی زمین در سراسر ایران


دریافت فایلحمایت شوندگان

حمایت انجمن از برگزاری اولین همایش ریزگرد با رویکرد سلامت محور
به سایت امتیاز دهید:

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر کاظم ندافی در مراسم روز جهانی بدون دخانیات با اشاره به مقاله اخیر سازمان بهداشت جهانی منطقه مدیترانه شرقی گفت: براساس این مقاله اگر وضعیت مصرف مواد دخانی به شکل کنونی پیش رود، مصر، پاکستان و ایران تا 40 سال آینده از کشورهایی خواهند بود که بیشترین افزایش مصرف مواد دخانی را در منطقه خواهند داشت. همچنین قلیان 40 درصد بازار کشورهایی مانند مصر و عربستان را اشغال کرده است که وضعیت ایران نیز در این زمینه در مرحله هشدار است.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی بهداشت محیط ایران، از لزوم افزایش قیمت مواد دخانی تاکید کرد و گفت: اگر بتوانیم به میزان 50 درصد مالیات بر سیگار را افزایش دهیم، سه و نیم میلیون نفر مصرف دخانیات را ترک خواهند کرد. مصرف سیگار در سنین 15 تا 64 سال در سال 88 حدود 10.2 درصد بوده است که این رقم در سال 90 به 10 درصد کاهش یافته است. هرچند حدود 2 دهم درصد کاهش مصرف سیگار را شاهد هستیم اما در مقابل، مصرف قلیان جای آن را گرفته است. به طوریکه در سال 90 حدود 4.72 درصد مردان و 2.31 درصد زنان (و در کل 3.52 درصد جمعیت کشور) قلیان مصرف می‌کردند. البته این موضوع الگویی است که در بسیاری از کشورها در حال اتفاق افتادن است. نباید از اینکه افزایش مصرف سیگار متوقف شده، خوشحال باشیم باید از این جایگزینی نگران باشیم.

ندافی به چالشهای وزارت بهداشت در مورد میزان مصرف سیگار اشاره کرد و افزود: برخی‌ اصرار دارند که سالانه بیش از 60 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود و به همین بهانه می‌خواهند کمبودها را با واردات جبران کنند. این در حالی است که بررسی‌های ما مصرف حدود 40 میلیارد نخ را نشان می‌دهد. سازمان آمار ایران نیز 50 میلیارد نخ را برآورد کرده است. چنین کسانی که این ادعاها را دارند خواستار آن هستند که منافع شرکتهای چندملیتی دخانیات را تامین کنند. وزارت بهداشت با شدت نسبت به این سیاست مقابله کرده و خواهد کرد. اکنون که شرکت دخانیات خصوصی شده، بخش حاکمیتی آن در وزارت صنعت است. ما خواستار آن هستیم که کنترل بیشتری بر روی این موضوع صورت گیرد.

وی افزود: در چند سال گذشته جنگ آیین نامه‌ای و مقرراتی با توسعه‌دهندگان قلیان داشتیم که در تمام این موارد با همکاریNGO ها توفیق داشتیم. خوشبختانه جرایم تخلفات در زمینه دخانیات نیز افزایش یافته است.

وی درباره تصاویر هشداری روی پاکتهای سیگار گفت: تاکنون 4 تصویر روی پاکت‌ها درج شده است اما شرکتهای دخانی با لابی‌گری با مراکز تصمیم‌ساز مانع آن هستند که تصاویر تاثیرگذار هشداری روی پاکت‌ها نصب شود. به همین دلیل تصاویر ملایم تاکنون روی پاکت‌ها درج شده است. اما تصاویری که ارائه شده جهت درج بر روی پاکت‌های سیگار در آرشیو سازمان جهانی بهداشت نیز وجود دارد که امیدواریم به سرعت جایگزین تصاویر فعلی شوند.

ندافی درباره مالیات بر سیگار و مواد دخانی نیز اظهارداشت: در این زمینه نیز با چالشهایی مواجه هستیم چرا که برخی عنوان می‌کنند افزایش مالیات بر مواد دخانی مردم را در فشار قرار می‌دهد. چگونه ممکن است با افزایش مالیات بر سیگار مردم در فشار قرار گیرند. ما می‌خواهیم مردم را از گرفتاری و بیماری دور کنیم به همین علت اصرار داریم که مالیات بر سیگار افزایش یابد. امیدواریم در قانون بودجه سال آینده بتوانیم این موضوع را محقق کنیم.

 

 

 

پایان خبر

 

 

 

 

 

 

 

 نوشته شده توسط : izadpanah  |  تاریخ ارسال : يكشنبه، 11 خرداد ماه، 1393  |   موضوع: News  |   بازدید: 2374

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 استانداردهاي ملي پيوست سلامت  [ سه شنبه، 22 مرداد ماه، 1392 ] 5904 مشاهده
 انتخابات داخلی هیئت مدیره جدید انجمن برگزار شد  [ دوشنبه، 20 ارديبهشت ماه، 1395 ] 2015 مشاهده
 جلسه آذرماه هیئت مدیره انجمن برگزار شد  [ سه شنبه، 27 آذر ماه، 1397 ] 440 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .