گزارشهای تصویری

گالری عکسهای دهمین جشنواره علمی اجرایی بهداشت محیط گالری عکسهای سومین همایش بین المللی بهداشت محیط گزارش تصویری: جلسه داوری دهمین جشنواره علمی بهداشت محیط جلسه بررسی مشکلات و چالشهای رشته بهداشت محیط برگزار شد گزارش تصویری: مراسم بزرگداشت دکتر مصداقی نیا گزارش تصویری: برگزاری کمپین روز جهانی زمین در سراسر ایران


دریافت فایلحمایت شوندگان

حمایت انجمن از برگزاری اولین همایش ریزگرد با رویکرد سلامت محور
به سایت امتیاز دهید:

چهار هزار نفر نفر از کارشناسان بهداشت طی نامه‌ای سرگشاده از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرسش کردند که « حوزه بهداشت و پیشگیری در قیاس با حوزه درمان از چه جایگاهی در تفکرات و عملکرد حضرتعالی و همکاران تحت امر، برخوردار بوده است؟»

به گزارش ایسنا - متن کامل نامه به شرح زیر است:

 

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی

وزیر محترم بهداشت،درمان و آموزش پزشکی


سلام علیکم


احتراما،ضمن عرض ارادت خدمت حضرتعالی و تمامی تلاشگران حوزه بهداشت و درمان و همچنین تبریک خدمت آن وزارتخانه بابت اجرای طرح تحول سلامت که موجبات رضایت نسبی مقام معظم رهبری،مردم عزیز کشورمان و صاحب نظران را فراهم نموده است،باستحضار می رساند جناب آقای دکتر سیاری معاون محترم بهداشتی حضرتعالی در مصاحبه با روزنامه خراسان در مورخ 14/5/94 در پاسخ به اینکه چرا به جای کارشناسان تخصصی بهداشت در طرح حاشیه شهر تحول نظام سلامت اقدام به جذب ماما و پرستار نموده اید،فرموده اند"با کمبود فارغ التحصیلان جویای کار کارشناس بهداشت مواجهیم!".این اظهار نظر عجیب ایشان ،موجب شد که به ناچار دست به قلم شده و بخش کوچکی از بی توجهی و کم مهری های وزارت خانه متبوع به حوزه بهداشت و فارغ التحصیلان و کارشناسان این حوزه،جهت استحضار حضرتعالی و صاحب نظران و مردم شریف ایران مکتوب گردد.

جناب آقای دکتر هاشمی، بر اساس روایات متعدد در دین مبین اسلام و همچنین مطابق با سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت ، پیشگیری بر درمان اولویت دارد. مسلماً نظر حضرتعالی بعنوان یک فرد متدین و متخصص نیز همین خواهد بود، همانطوری که در برنامه زنده نگاه یک، اولویت پیشگیری بر درمان را شرط عقل دانستید، ولی این سوال و ابهام مطرح می باشد که طی دو سال وزارت حضرتعالی ، چقدر به این اصل دینی و قانونی جامه عمل پوشانده شده است و حوزه بهداشت و پیشگیری در قیاس با حوزه درمان از چه جایگاهی در تفکرات و عملکرد حضرتعالی و همکاران تحت امر،برخوردار بوده است؟

طی همه این سالها، کمبود پرستار و کادر درمان بیمارستان ها دغدغه اصلی دولت و وزارت خانه بوده است، ولی علیرغم شعار زیبای تقدم بهداشت بر درمان، عملا هیچ اقدامی جهت جذب کارشناسان بهداشت و تکمیل و یا افزایش نیروی بهداشتی مراکز بهداشتی درمانی صورت نگرفته است . حال این سوال مطرح می باشد که اگر این فارغ التحصیلان بهداشت، جایگاهی در نظام سلامت مد نظر وزارت خانه ندارند، چرا سالیانه اقدام به پذیرش هزاران دانشجو در دانشگاههای علوم پزشکی کشور می نمایید؟

جناب وزیر، در سال 92مرکز آمار ایران در طی یک اقدام علمی، بیکارترین رشته های دانشگاهی را اعلام و متاسفانه نام رشته های بهداشت در صدر این لیست بود. آیا وزارتخانه و معاون بهداشتی حضرتعالی توجهی به این تعداد بیکار متخصص و آماده به کار داشته است که اکنون در طرح مراقبین سلامت، اقدام به جذب پرستار و ماما نموده اید، در حالیکه شما دائما از کمبود پرستار در بیمارستان ها گله و شکایت دارید؟
 جناب وزیر بد نیست یادآوری شود که بیش از یک سال است که نامه درخواست تغییر سرفصل دروس رشته های بهداشت براساس نیاز روز سیستم سلامت ،تحویل آن وزارتخانه شده است، حال اگر نیازهای جدیدی در ارائه خدمات در حوزه بهداشت دارید چرا بجای جذب ماما و پرستار به درخواست این جامعه دانشگاهی پاسخی داده نمیشود؟

جناب دکتر هاشمی، حضرتعالی به جمله ی «بهورزان و کارشناسان بهداشت، سربازان خط مقدم جبهه سلامت هستند، اعتقاد دارید؟» اگر جواب بلی است، لطفا دستور فرمایید طی یک پرسشگری ساده، رضایت شغلی این سربازان سنجیده شود و بدا به حال حوزه سلامت، که سربازانش بی انگیزه و بی حال و پر از احساس حقارت باشند.

جناب وزیر در برنامه نگاه یک سعی نمودید خود را از درمان محور بودن مبرا نمایید، ولی پیشنهاد می شود طی یک نظرسنجی، نظر واقعی صاحب نظران و متخصصین بهداشتی را در این زمینه جویا شوید.

جامعه بزرگ کارشناسان بهداشت ایران طی این دو سال وزارت جنابعالی آرزو به دل ماندند که وزیرشان طی صدها مصاحبه تلویزیونی و رسانه ای، فقط یکبار از ایشان و حوزه کاری ایشان نام برده و دفاع نماید ولی پزشک، جراح، بیمارستان،پرستار،بیمه و ... هرگز اجازه عملی شدن این آرزو را نداد.

جناب آقای وزیر ، این علامت سوال هنوز برای جامعه بهداشتی کشور وجود دارد که چرا حضرتعالی بعد از دریافت نامه درخواست تاسیس سازمان نظام بهداشت که توسط انجمن قانونی کارشناسان بهداشت تهیه شده بود بلافاصله مخالفت کردید؟ آیا پاسخگویی به درخواست 5 هزار نیروی بهداشتی امضا کننده حامی این طرح نیاز به فکر بیشتری نداشت؟ درحالیکه انسجام این بخش مهم و تاثیرگذار در حوزه سلامت ، بی شک می تواند موجب ارتقاء وضعیت بهداشتی کشور در پی داشته باشد،چرا به درخواست تاسیس نظام بهداشت لبیک نمی گویید؟ آیا به نظر شما کارشناسان بهداشت حق داشتن یک پایگاه و تشکل قانونی مانند پزشکان و پرستاران محترم را ندارند؟

جناب وزیر محترم ،کارشناسان بهداشت کشور همواره در اوج گمنامی، با تلاش های مستمر و مجدّانه خود در بهبود شاخص های بهداشتی و ارتقاء سلامت ،دین خود را به جامعه ادا کرده و خواهند کرد که نمونه بارز آن حذف مالاریا،ریشه کنی سرخک و آبله،افزایش چشمگیر امنیت مواد غذایی و .... میتوان اشاره نمود ،ولی اکنون در انتظار کلید تدبیر و امید دولت محترم جهت باز شدن قفل مشکلات و معضلات پیش روی سربازان گمنام حوزه سلامت هستیم.

من الله التوفیق

کارشناسان بهداشت جمهوری اسلامی ایران

 

 

پایان خبر

 

 

 

 

 

 

 نوشته شده توسط : mhimokhtari  |  تاریخ ارسال : دوشنبه، 2 شهريور ماه، 1394  |   موضوع: News  |   بازدید: 5749

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 کانال تلگرام انجمن راه اندازی شد  [ دوشنبه، 31 خرداد ماه، 1395 ] 11205 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .