انجمن علمی بهداشت محیط ایران
پیام انجمن علمی بهداشت محیط ایران به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت محیط

تاریخ : سه شنبه، 4 مهر ماه، 1396   موضوع : اخبار

پیام انجمن علمی بهداشت محیط ایران به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت محیط (4 مهر 1396)

 

سالهاست که عوامل خطر قابل پیشگیری نظیر عدم فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل و استعمال دخانیات به عنوان تهدیداتی برای سلامت شناخته شده‌اند. آنچه که کمتر شناخته شده این است که عوامل خطر محیطی از علل اصلی ایجاد بیماری‌های غیرواگیر (NCDs) می‌باشند. مطالعات، نشان داده است که آلودگی هوا آزاد و داخل ساختمان در سال 2012  سبب بیش از 6 میلیون مورد مرگ بواسطه بیماری‌های قلبی ـ عروقی، بیماری‌های تنفسی مزمن و سرطان ریه بوده‌اند. سایر عوامل خطر محیطی مهم عبارتند از دود دست دوم دخانیات، مواجهه با مواد شیمیایی، پرتو و سروصدا و عوامل خطر شغلی.

 

امروزه بیماری‌های غیرواگیر بیشترین علت مرگ و بیماری را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده‌اند. هر روز افراد بیشتری به درمان نیاز دارند و هزینه‌های مراقبت از سلامت نیز در حال افزایش هستند. دستیابی به یک محیط زیست سالم و پایدار جزئی مهم برای پیشگیری از بیماری‌ها و حفظ سلامت است.

در رابطه با نقش عوامل خطر محیطی در ایجاد بیماریهای غیرواگیر واقعیتهای زیر قابل ذکر است:

 

·         23%از کل مرگ‌ها در جهان از طریق محیط‌های زیست سالم‌تر قابل پیشگیری می‌باشند.

·         حدود دو سوم از 12/6 میلیون مرگ منتسب به عوامل خطر محیطی در سال ناشی از بیماری‌های غیر واگیر است.

·         تقریباً یک سوم از بار بیماری‌های قلبی ـ عروقی در سرتاسر جهان منتسب به آلودگی هوای آزاد و داخل ساختمان ( به ترتیب 13% و 17%)، دود دست دوم دخانیات (3%) و مواجهه با سرب (2%) می‌باشد.

·         در کل دنیا 29% مرگ‌های ناشی از بیماری انسدادی مزمن ریه منتسب به آلودگی هوای داخل، 8% منتسب به آلودگی هوای آزاد و11% منتسب به آلودگی هوا در محل های کار است.

·         شواهد روزافزونی نشان میدهد که مواجهه سال های اول زندگی با عوامل خطر محیطی نظیر موادشیمیایی و آلاینده‌های هوا ریسک ایجاد بیماری‌های غیر واگیر را در تمام عمر افزایش می‌دهد.

·         راهبردهاییجهت دسترسی به انرژی‌های پاک، حمل ونقل پاک و کارآمد، کنترل انتشار آلاینده ها از صنایع،  استفاده صحیح از مواد شیمیایی و محل کار ایمن می‌بایست به منظور پیشگیری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی و تنفسی مزمن مورد توجه قرارگیرند.

·         کاهش آلودگی هوایناشی از حمل و نقل، تولید انرژی و صنایع؛ و مواجهه با پرتوهای یونساز و فرابنفش و مواد شیمیایی مانند حلال‌ها، آفت‌کش‌ها، آزبست و فرمالدهید می‌تواند از سرطان ریه و سایر سرطان‌ها جلوگیری کند.

·          محیط‌های کارسالم‌تر و ایمن‌تر می‌تواند سالانه از حدود 1 میلیون مرگ ناشی از بیماری‌های غیر واگیر شامل بیماری انسدادی مزمن ریه ، پنوموکوزیس، سرطان‌های ریه و حنجره و همچنین لوکمیا (سرطان خون) جلوگیری کند.

 

 

لازم به ذکر است که کنترل بیماری‌های غیرواگیر از طریق کاهش مواجهه با عوامل خطر محیطی و شغلی جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) خصوصاً آرمان‌های 3، 7، 8 ، 11 و 12 ضروری است. بنابراین با توجه به اهمیت موضوع امید است متخصصین بهداشت محیط کشور نقش قابل ملاحظه خود در کاهش عوامل خطر محیطی به منظور پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر در جامعه ایفا نمایند.

 

 

انجمن علمی بهداشت محیط ایران فرا رسیدن روز جهانی بهداشت محیط را به کلیه اعضای جامعه بهداشت محیط تبریک عرض نموده و از خداوند متعاول توفیق این جامعه بزرگ را در جهت خدمت خالصانه به جامعه طلب می نماید.

 

 

 

انجمن علمی بهداشت محیط ایران

 

 

 

پایان خبر

 

 

 

روزجهانی بهداشت محیط روز بهداشت محیط
منبع این مقاله : انجمن علمی بهداشت محیط ایران

http://www.iaeh.ir/

آدرس این مقاله :
http://www.iaeh.ir/254/پیام-انجمن-علمی-بهداشت-محیط-ایران-به-مناسبت-فرا-رسیدن-روز-جهانی-بهداشت-محیط/