انجمن علمی بهداشت محیط ایران
سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط برگزار شد

تاریخ : شنبه، 11 اسفند ماه، 1397   موضوع : همایش,اخبار

سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط که از روز سه شنبه هفتم اسفند باحضور اساتید برجسته بین‌المللی و صاحب نظران ملی در زنجان آغاز بکار کرده بود، روز پنجشنبه نهم اسفند با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.
در این همایش که برای اولین بار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان برگزار می شد بیش از 500 نفر از اساتید، دانشجویان و کارشناسان شرکت کردند. به گفته دبیر علمی همایش،  دکتر محمد رضا مهراسبی در این همایش، حدود 330 مقاله در بخش پوستر و نزدیک به 40 مقاله در بخش سخنرانی ارائه شد.  همچنین در بخش بین المللی همایش نزدیک به 10 نفر از اساتید برجسته دنیا در زمینه بهداشت محیط و علوم مرتبط شرکت داشتند.

 

در اختتامیه این همایش با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد که در بندهایی از رئیس جمهوری، وزیر بهداشت، درمان و اموزش پزشکی درخواست شده که همواره به اولویت بهداشت محیط و حفاظت از محیط زیست کشور تاکید شود و با توجه به محدودیت‌های ایجادشده در اثر تغییرات نرخ ارز، تامین نیازمندی‌های پژوهش و همچنین توسعه همکاری‌های بین‌المللی را برای دستیابی به اهداف بهداشت محیط در صدر اولویت‌های خود قرار دهند.
تدوین راهبردهای جامع مدیریت پسماند، با تاکید بر روش‌های کاهش پسماند در مبدا تولید و استفاده از روش‌های صحیح تولید کمپوست برای بخش اصلی پسماندهای شهری، محدودکردن توسعه کارخانجات زباله‌سوز و منحصرنمودن آن به پسماندهای غیرقابل استفاده، بررسی جنبه‌های بهداشتی، اقتصادی در زمینه فناوری‌های هاضم‌های غیرهوازی و دیگر موارد مشابه، رعایت اولویت‌ها در مدیریت پسماند و تشویق و تقدیر موسسات و مراکز تحقیقاتی و کارشناسان دست‌اندرکار این رشته از دیگر بندهای بیانیه همایش بود.
همچنین در این بیانیه، اولویت قرارگرفتن برنامه‌های اساسی بهداشت محیط شامل پایش و کنترل آلاینده‌های محیط و توجه به بهداشت و امنیت غذایی ، موضوع مهم اقلیم ، بحران آب و کاهش گسترده کمیت منابع آب تاکید شده است.

شرکت کنندکان و صاحب نظران در همایش  بر انجام مطالعات پیوست سلامت طرح‌های توسعه بر اساس الزامات شورای توسعه سلامت وتوسعه و ارتقای جایگاه صنفی رشته مهندسی بهداشت محیط و ضرورت بهره‌گیری از خدمات مشاوره و اجرا توسط متخصصین بهداشت محیط در صنایع و سازما‌‌ن‌ها، توجه ویژه به کارآفرینی دانش آموختگان رشته مهندسی بهداشت محیط و تلاش و جدیت بیشتر جهت پرداخت حق فنی کارشناسان بهداشت محیط نیز تاکید کردند.

 

پایان خبر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع این مقاله : انجمن علمی بهداشت محیط ایران

http://www.iaeh.ir/

آدرس این مقاله :
http://www.iaeh.ir/320/سومین-همایش-بین‌المللی-و-بیست-و-یکمین-همایش-ملی-بهداشت-محیط-برگزار-شد/